Medlemmer af SLA-Fyn

Oversigt over lokalarkiver der er medlem af SLA-Fyn: Arkivnummer, Navn,  Arkivleder, Adresse, E-mail

Til forsiden

461-03 Allesø-Broby-Næsby Lokalarkiv  v/ Jørgen Pedersen Skolevej 9, Næsby , 5270 Odense N abn461.03@gmail.com
461-05 Asperup-Rorslev Lokalhistoriske Arkiv v/ Grethe Marcussen Byvejen 29C
5466 Asperup
  
461-14 Agedrup lokalhistoriske Arkiv
v/Henny Sørensen
Daltoften 59
5320 Agedrup
  
420-11 Barløse og Sandager-Holevad Lokalarkiv v/ Lars Hansen Uglebjergvej 12, 5560 Aarup   
461-12 Bellinge Lokalhistoriske Arkiv
v/ Edith Lundgaard
Åløkken 58, Bellinge
5250 Odense SV
  
480-03 Bogense Lokalhistoriske Arkiv
v/ Palle E. Petersen
Nordfyns Museum Vestergade 16, 5400 Bogense   
430-03 Brahetrolleborg Sogns Folkemindesamling
v/Torben Heldbo
Strandgårdsparken 125
5600 Faaborg
  
440-07 Dalby Sogns Lokalhistoriske Arkiv
v/
Smedegyden 67
5380 Dalby
  
461-06 Dalum-Hjallese Arkiv
v/ Jytte Raun
Dalumvej 95C, 1.
5250 Odense SV
  
430-10 Diernæs Lokalhistoriske Forening
v/ Kirsten Teisner
Rørdrumsvej 2
5600 Faaborg
  
479-08 Drejø Sogns Lokalhistoriske Arkiv
v/ Else Hjort Nielsen
Drejø Brovej 14
5700 Svendborg
  
420-05 Dreslette Sogns Lokalhistoriske Arkiv v/ Arne Åkær Rasmussen Brunshusevej 36, Enemærket
5683 Haarby
  
440-09 Drigstrup Sogns Lokalsamling
v/ Brigith Hansen
Elmevej 45
5300 Kerteminde
  
479-07 Egense Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jørn Christensen
Ærtevej 16, Egense
5700 Svendborg
  
410-03 Ejby Kommunes Lokalhistoriske Arkiv  v/Søren Skov Stationsvej 25
5464 Brenderup
  
430-01 Faaborg Byhistoriske Arkiv
v/ Tissel Lund-Jacobsen
Torvet 19
5600 Faaborg
  
420-08 Gamtofte og Søby-Turup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Bodil Svendsen
Hesbjergvej 7, Turup
5610 Assens
  
420-04 Glamsbjerg Lokalhistoriske Arkiv
v/ Gitte Assarsson
Søndergade 3A
5620 Glamsbjerg
  
479-09 Gudme Lokalhistoriske Arkiv
v/ Arne Norsk Nielsen
Storkehavevej 7
5884 Gudme
  
430-02 Horne Lands Folkemindesamlings Arkiv v/ Jørgen Hansen Dyreborgvej 5
5600 Faaborg
  
461-01 Højby Lokalhistoriske Arkiv
v/????????
 Højbyvej 66, Højby
5260 Odense S
  
420-10 Haarby Lokalhistoriske Arkiv
v/ Erik Albrechtslund
Landø 10
5683 Haarby
  
430-15 Haastrup Folkemindesamling
v/ Ole Madsen
Bygaden 14 Haastrup   
420-03 Jordløse-Trunderup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Ida Grønberg
Bremerholmsgyden 6, Jordløse
5683 Haarby
  
410-04 Kauslunde-Gamborg Lokalhistoriske Arkiv
v/ Ester Nørrelykke
Kærvangen 12
5500 Middelfart
  
440-01 Kerteminde Egns-og Byhistoriske Arkiv v/ Kurt Risskov Sørensen Strandgade 5
5300 Kerteminde
  
461-04 Korup Lokalarkiv
v/ Freddie Westergaard
Rørsangervej 16
5210 Odense NV
  
240-09 Kærum-Sønderby Lokalhistoriske Arkiv v/ Arne B. Månssson Eriksvej 13
5610 Assens
  
440-05 Kølstrup Sogns Lokalhistoriske Arkiv v/ Ole Svensson Kølstrup Bygade 25
5300 Kerteminde
  
440-03 Langeskov Lokalhistoriske Arkiv
v/ Ole Madsen
Jernbanegade 14
5550 Langeskov
  
430-07 Nørre Søby Lokalarkiv 
v/ Aase Reffstrup
Kirkesøvej 9, Nørre Søby
5792 Årslev
420-01 Lokalhistorisk Arkiv for Assens By
v/ Svend Rask
Østergade 57 A
5610 Assens
  
479-10 Lokalhistorisk Arkiv for Egebjerg Kommune  v/ Børge Ludvigsen Nordgade 4, Ollerup
5762 V. Skerninge
  
461-11 Lokalhistorisk Arkiv for Fraugde Sogn  v/Maria Groth Rasmussen  Tingkærskolen Ørbækvej 701 Kld. 5220 Odense SØ   
430-05 Lokalhistorisk Arkiv for Gislev, Kværndrup og Ryslinge Sogne        v/ Keld Riber Kirkevej 3
5772 Kværndrup
  
481-51 Lokalhistorisk Arkiv for Humble, Lindelse og Tryggelev-Fodslette Sogne  Hovedgaden 64, 5932 Humble
430-06 Lokalhistorisk Arkiv for Sdr. Næraa og Årslev Sogne                      v/ Jan Finken Stationsvej 19, 5792 Årslev   
420-06 Lokalhistorisk Arkiv for Tommerup Kommune
v/ Margit Egdal
Ryttergade 3
5690 Tommerup
  
461-08 Lokalhistorisk Arkiv i Fangel
v/ Merete Østerbye
Kirkevej 20, Fangel
5260 Odense S
  
410-06 Lokalhistoriske Arkiv for Strib og
Røjleskov Sogne v/ Svend Andkjær Nielsen
Vestergade 16 Strib
5500 Middelfart
  svendankjaer@gmail.com
410-02

ø

Lokalhistoriske Arkiv Nørre Aaby, Udby og Føns  v/ Henning Mejer Mortensen Gl. Assensvej 32
5580 Nørre Aaby
 

 

430-16 Lokalhistoriske Forening for Avernakø og Korshavn Hovedvejen 17, Avernakø 5600 Faaborg
461-09 Lumby Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Bente Christiansen H. C. Lumbyesvej 9C
5270 Odense N
  
430-11 Lyø Lokalhistoriske Forening
v/ Ulla Jeppesen
“Damgaarden” Lyø
5600 Faaborg
  
481-52 Magleby-Bagenkop Lokalhistoriske Arkiv Stationsvej 6, 5935 Bagenkop  arkiv.m1@gmail.com
440-10 Mesinge Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Irene Hansen Mesinge Bygade 1
5370 Mesinge
 
410-01 Middelfart Byarkiv
v/ Maiken Rude Nørup
Middelfart Byarkiv Algade 8
5500 Middelfart
  
440-02 Lokalhistorisk Arkiv for Munkebo og Dræby  v/ Svend O. Edvardsen Lindø Alleen 47
5330 Munkebo
  
450-01 Nyborg Lokalhistoriske Arkiv
v/ Leif Trebbien
Kongegade 7, 1. sal
5800 Nyborg
  
425-52 Nørre Broby Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jytte K. Jørgensen
Søbjergvænget 108
5672 Broby
  
461-02 Odense Stadsarkiv
v/ Jørgen Thomsen
Stadsarkivet Klosterbakken 2
5000 Odense
  
480-02 Otterup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Sofie Kiersgaard
Søndergade 2
5450 Otterup
  
461-07 Paarup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Karin Ramskov Andersen
Berberisvænget 14, Korup
5210 Odense NV
  
440-06 Revninge Sogns Lokalhistoriske Arkiv Revninge Sognegård v/??? Revninge Bygade 61
5300 Kerteminde
  
430-04 Ringe Lokalhistoriske Arkiv
v/ Kirsten Hansen
Algade 40, 2. sal
5750 Ringe
  
430-09 Rolfsted Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Arne B. Pedersen Ørbækvej 2
5863 Ferritslev
  
482-01 Rudkøbing Byhistoriske Arkiv
v/ Else Wolsgård
 Havnegade 7
5900 Rudkøbing
  
440-11 Rynkeby Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Børge Schou Jørgensen Grøndalsvej 8
5350 Rynkeby
461-10 Sanderum Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Lisbet Kinttof Violvænget 22, Nr. Lyndelse
5792 Årslev
  
461-16 Seden Sogns Lokalhistoriske Arkiv
v/ Bente Grønbech Olsen
Slåenhaven 106
5240 Odense NØ
  
479-03 Skårup Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Richard Sørensen Toftevej 2
5881 Skårup
  
461-15 Stenløse Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Egon Birkholm Svenstrupvej 80
5260 Odense S
  
482-02 Strynø Lokalhistoriske Arkiv
v/ Sara Kock
Nørrevej 4, Strynø,
5900 Rudkøbing
  
440-04 Stubberup Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/ Else M. Jensen Fynshovedvej 581
5390 Martofte
  
430-13 Svanninge Folkemindesamling
v/Susanne Jervelund
Grubbemøllegyden 8A
5600 Faaborg
  
479-01 Svendborg Byhistoriske arkiv og Søfartsarkiv  v/ Hanne Jensen Grubbemøllevej 13,
5700 Svendborg
  
480-01 Søndersø og Omegns Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jens Åge S. Petersen
Højagervej 25,
5471 Søndersø
  
479-05 Sørup og Sct. Jørgens Lokalhistoriske Arkiv
v/ Povl O. Nielsen
Gyldenbjergsvej 31
5700 Svendborg
  
479-04 Thurø Lokalhistoriske Forening
v/ Inger Søsborg
 Bergmannsvej 70, 1. sal Thurø,  5700 Svendborg   
479-06 Tved Lokalhistoriske Arkiv
v/ Hans Erik Hansen
Tvedvej 167 A,
5700 Svendborg
  
479-02 Taasinge Lokalhistoriske Arkiv
v/ Lone Fallentin
  Biblioteksvej 9
5700 Svendborg
  
461-05 Ubberud Lokalarkiv
v/???
Solbakkevej 7,
5210 Odense NV
  
450-02 Ullerslev Kommunes Lokalhistoriske Arkiv
v/ Solveig Andreasen
Hindemaevej 99,
5540 Ullerslev
  
430-12 Vester Aaby Sogns Folkemindesamling
v/ Gerda Nielsen
Prestegårdsvej 12, Vester Aaby
5600 Faaborg
  
440-08 Viby Sogns Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jørgen Kuhlmann
 Maimosevej 173, Store Viby
5370 Mesinge
  
420-07 Vissenbjerg Lokalhistoriske Arkiv
v/ John Jakobsen
Tjørnevej 8, Bred,
5492 Vissenbjerg
  
492-01 Ærøskøbing Kommunes Lokalhistoriske Arkiv
v/ Elsebeth Urban
Torvet 1,
5970 Ærøskøbing
  
450-03 Ørbæk Lokalhistoriske Arkiv
v/ Ingelise Knudsen
Sentvedvej 6A,
5853 Ørbæk
  
420-12 Aarup Lokalhistoriske Arkiv
v/ Jørgen Wadowski
Industrien Bredgade 73,
5560 Aarup
  aaruplokalarkiv@gmail.com
430-14 Aastrup Folkemindesamling          v/ Jens Haastrup  Præstegårdsvej 12 5600 Faaborg  
461-17 Aasum Sogns Lokalhistoriske Arkiv  v/Poul Poulsen Gartnervænget 17
5240 Odense NØ
  

Til forsiden